Consider the following facts: - Company A begin business operations in the month
ID: 2499423 • Letter: C
Question
Consider the following facts: - Company A begin business operations in the month of April. - On April 1, it purchased 150 units of goods for $390. - On April 10, it purchased 200 units of goods for $585. - On April 15, it purchased 200 units of goods for $630. - On April 28, it purchased 150 units of goods for $510. - At the end of the month, it discovered that it had 200 units on hand after completing its physical inventory count. - Company A uses the average-cost inventory accounting method. Company A's ending inventory for April is:
Explanation / Answer
Purchase unit purchase amount
April 1 =150 units for $390
April 10 =200 units for $585
April 15 =200 units for $630
April 28 =150 units for $510
Total = 700 units
Average cost per unit = total cost/ total unit
= 2115 / 700 = 3
Company A's ending inventory for April is 200*3 = $600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.