Consider the following facts: - Company A begin business operations in the month
ID: 2501137 • Letter: C
Question
Consider the following facts:
- Company A begin business operations in the month of April.
- On April 1, it purchased 150 units of goods for $390.
- On April 10, it purchased 200 units of goods for $585.
- On April 15, it purchased 200 units of goods for $630.
- On April 28, it purchased 150 units of goods for $510.
- At the end of the month, it discovered that it had 200 units on hand after completing its physical inventory count.
- Company A uses the FIFO inventory accounting method.
Company A's cost of goods sold for April is:
None of these answers are correct
$536
$1,564
$668
$1,447
Explanation / Answer
COGS (UNITS) = BEGINNING UNITS + PURCHASES - ENDING UNITS
= 0 + (150+200+200+150) - 200
= 500 UNITS
COMPANY USES FIFO ACCOUNTING METHOD
COGS = 150 UNITS FOR $390 (390/150 = 2.6 PER UNIT)
200 UNITS FOR $585 (585/200 = 2.925 PER UNIT)
150 UNITS FOR $472.5 (630/200 = 3.15 PER UNIT)
THUS, 500 UNITS FOR $1447.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.