Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis Mack
ID: 2520122 • Letter: D
Question
Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis
Mackinaw Inc. processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 6,400 units of product were as follows:
Each unit requires 0.25 hour of direct labor.
Required:
a. Determine the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and total direct materials cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
b. Determine the direct labor rate variance, direct labor time variance, and total direct labor cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
c. Determine variable factory overhead controllable variance, the fixed factory overhead volume variance, and total factory overhead cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Standard Costs Actual Costs Direct materials 8,300 lb. at $6.00 8,200 lb. at $5.80 Direct labor 1,600 hrs. at $18.70 1,640 hrs. at $19.00 Factory overhead Rates per direct labor hr., based on 100% of normal capacity of 1,670 direct labor hrs.: Variable cost, $4.70 $7,440 variable cost Fixed cost, $7.40 $12,358 fixed costExplanation / Answer
Solution a:
Standard quantity of direct material = 8300 lb.
Actual quantity of direct material = 8200 lb.
Standard price of material = $6
Actual price of material = $5.80
Direct material price variance = (SP - AP) * AQ = ($6 - $5.80) * 8200 = $1,640 F
Direct material quantity variance = (SQ - AQ) * SP = (8300 - 8200) * $6 = $600 F
Solution b:
Standard rate of direct labor = $18.70
Actual rate of direct labor = $19
Standard hours of direct labor = 1600 hrs
Actual hours of direct labor = 1640 hrs
Direct labor rate variance = (SR - AR) * AH = ($18.70 - $19) * 1640 = $492 U
Direct labor efficiency variance = (SH - AH) * SR = (1600 - 1640) * $18.70 = $748 U
Solution c:
Variable factory overhead controllable variance = Standard variable overhead cost - Actual variable overhead cost
= 1600 * $4.70 - $7,440 = $80 F
Fixed factory overhead variance = Applied overhead - Actual overhead = 1600 * $7.40 - $12,358 = $518 U
Total factory overhead cost variance = Variable overhead cost variance + fixed factory overhead variance
= $80 F + $518 U = $438 U
=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.