Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis Mack
ID: 2532176 • Letter: D
Question
Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis
Mackinaw Inc. processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 6,400 units of product were as follows:
Each unit requires 0.25 hour of direct labor.
Required:
a. Determine the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and total direct materials cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
b. Determine the direct labor rate variance, direct labor time variance, and total direct labor cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
c. Determine variable factory overhead controllable variance, the fixed factory overhead volume variance, and total factory overhead cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Standard Costs Actual Costs Direct materials 8,300 lb. at $4.90 8,200 lb. at $4.70 Direct labor 1,600 hrs. at $17.40 1,640 hrs. at $17.60 Factory overhead Rates per direct labor hr., based on 100% of normal capacity of 1,670 direct labor hrs.: Variable cost, $3.30 $5,230 variable cost Fixed cost, $5.20 $8,684 fixed costExplanation / Answer
Part A
Materials price variance = AQ *(AP-SP) =8200*(4.70-4.90) = -1640 =1640 favorable
Materials quantity variance = SP * (AQ-SQ) = 4.90*(8200-8300) = - 490 =490 Favorable
Total materials cost variance = 1640 favorable + 490 favorable = 2130 Favorable
Part B
Labor rate variance = AH* (AR - SR) =1640*(17.60-17.40)= 328 Unfavorable
Labor efficiency variance = SR *(AH - SH) =17.40*(1640-1600) =696 Unfavorable
Total direct labor cost variance = 328 Unfavorable + 696 Unfavorable = 1024 Unfavorable
Part C
Variable factory overhead controllable variance = actual variable factory overhead cost incurred - Budgeted variable factory overhead for 1600 hrs = 5230-(1600*3.30) =-50 =50 favorable
Fixed factory overhead volume variance = standard fixed factory overhead cost incurred *(hours at normal capacity - Standard hours for amount produced) = 5.20*(1670-1600)= 364 Unfavorable
Total factory overhead cost variance = 50 favorable + 364 Unfavorable = 314 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.