Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis Mack
ID: 2534170 • Letter: D
Question
Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis
Mackinaw Inc. processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 74,000 units of product were as follows:
Each unit requires 0.25 hour of direct labor.
Required:
a. Determine the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and total direct materials cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
b. Determine the direct labor rate variance, direct labor time variance, and total direct labor cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
c. Determine variable factory overhead controllable variance, the fixed factory overhead volume variance, and total factory overhead cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Standard Costs Actual Costs Direct materials 229,400 lbs. at $4.90 227,100 lbs. at $4.80 Direct labor 18,500 hrs. at $17.10 18,930 hrs. at $17.40 Factory overhead Rates per direct labor hr., based on 100% of normal capacity of 19,310 direct labor hrs.: Variable cost, $3.20 $58,610 variable cost Fixed cost, $5.10 $98,481 fixed costExplanation / Answer
Part (a)
Calculation of direct material variances-
Direct material price variance = (Standard price-Acual price)Actual Quantity
= ($4.90-$4.80)227,100 lbs.
= $22,710 Favorable
Direct material quantity variance = (Standard quantity-Actual quantity)Standard price
= (229,400 lbs. - 227,100 lbs,)$4.90
= $11,270 Favorable
Total direct material cost variance = Direct material price variance+ Direct material quantity variance
= $22,710+$11,270
= $33,980 Favorable
Part (b)
Calculation of direct labour variances-
Direct labour rate variance = (Standard rate-Actual rate)Actual hours
= ($17.10-$17.40)18,930 hrs.
= $5,679 Unfavorable
Direct labour time variance = (Standard hours-Actual hours)Standard rate
= (18,500 hours-18,930 hours)$17.10
= $7,353 Unfavorable
Total direct labour cost variance = Direct labour rate variance+Direct labour time variance
= $5,679+$7,353
= $13,032 Unfavorable
Part (c)
Calculation of Overheads Variances-
Variable factroy overhead controllable variance=
(Standard Hours*Standard Rate)-Actual cost
= (18,500 lbs.*$3.20)-$58,610
= $590 Favorable
Fixed factory overhead volume variance =
Normal Capacity at 100% = 19,310 hours
Standard hours for actual production = 18,500 hours
Capacity not utilised = 810 hours
Standard fixed factory overhead cost = $5.10
Variance = 810*5.10
= $4,131 Unfavorable
Total factory overhead cost variance= Variable factroy overhead controllable variance+Fixed factory overhead volume variance
= -$590+$4,131
= $3,541 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.