Direct Labor Variances Bellingham Company produces a product that requires 5 sta
ID: 2521451 • Letter: D
Question
Direct Labor Variances
Bellingham Company produces a product that requires 5 standard direct labor hours per unit at a standard hourly rate of $22.00 per hour. If 5,700 units used 29,400 hours at an hourly rate of $21.12 per hour, what is the direct labor (a) rate variance, (b) time variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
a. Direct labor rate variance $ Favorable b. Direct labor time variance $ Unfavorable c. Direct labor cost variance $ FavorableExplanation / Answer
a. Direct labor rate variance =29400*(21.12-22)= -25872 Favorable b. Direct labor time variance = 22*(29400-5700*5)= 19800 Unfavorable c. Direct labor cost variance =(29400*21.12)-(5700*5*22)= -6072 Favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.