Direct Labor Variances Assume that Nortel manufactures specialty electronic circ
ID: 2588216 • Letter: D
Question
Direct Labor Variances
Assume that Nortel manufactures specialty electronic circuitry through a unique photoelectronic process. One of the primary products, Model ZX40, has a standard labor time of 0.5 hour and a standard labor rate of $15.00 per hour. During February, the following activities pertaining to direct labor for ZX40 were recorded:
(a) Determine the labor rate variance. $Answer
F
U
(b) Determine the labor efficiency variance. $Answer
F
U
(c) Determine the total flexible budget labor cost variance. $Answer
F
U
Direct labor hours used 5,180 Direct labor cost $67,000 Units of ZX40 manufactured 9,600Explanation / Answer
Answer to A
Answert to C
Total labor cost variance = labor rate variance + labor efficiency variance
= 10700 - 5700
= 5000 Fav
Direct Labor Rate Variance = (Standard Rate - Actual Rate) x Actual Hours = [15 - 12.93] x 5180 = 10700 Fav Actual labor Price Per hour = Total Cost / total hours = 67000 / 5180 = 12.93 per hour Answer to B Direct Labor Efficiency Variance = (Standard Hours- Actual Hours) x Standard Rate = [0.5 x 9600 - 5180] x 15.00 = 5700 UnfavRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.