Tamarisk Taxi Service uses the units-of-activity method in computing depreciatio
ID: 2543653 • Letter: T
Question
Tamarisk Taxi Service uses the units-of-activity method in computing depreciation on its taxicabs. Each cab is expected to be driven 160,000 miles. Taxi no. 10 cost $35,000 and is expected to have a salvage value of $1,400. Taxi no. 10 is driven 32,500 miles in year 1 and 24,500 miles in year 2.
1. Calculate depreciation cost per mile using unit-of-activity method. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 0.50.)
2. Compute the depreciation for each year. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)
Explanation / Answer
Ans:
Depreciation cost per mile using unit-of-activity method
=(35000-1400)/160000
= 0.21 cost per mile
Ans 2:
depreciation for each year: Year 1= 32500 x 0.21= $ 6825
depreciation for each year: Year 2= 24500 x 0.21= $ 5145
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.