Question 24 (2 points) The Richmond Corporation uses the weighted-average method
ID: 2554392 • Letter: Q
Question
Question 24 (2 points) The Richmond Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. The company has only a single processing department. The company's ending work in process inventory on August 31 consisted of 18,000 units. The units in the ending work in process inventory were 100% complete with respect to materials and 60% complete with respect to labor and overhead. If the cost per equivalept unit for August was $2.75 for materials and $4.25 for labor and overhead, the total cost assigned to the ending work in process inventory was: O $126,000 $75,600 O $80,100 $95,400 SaveExplanation / Answer
The ending inventory is 18000 units. It is 100% complete as to materials. So the valuation should be based on total equivalent $2.75. So the value of ending inventory with respect to materials is 18000x2.75 = 49,500.
The ending inventory is only 60% complete as to labour and overheads. So the equivalent units of ending inventory = 18000x60%= 10800. So the value of inventory with respect to labor and overheads = 10800x4.25 = 45900
So the value of ending inventory is 49500+45900 = $95400
So the answer is Option D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.