Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2555147 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Job Motor tune-up Standard Hours Standard Rate Standard Cost 1.80 $5.50 $9.90 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 170 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor $ 55 F $1.287 U spending variance hte Deiremine the number of actual labor-hours spent on tune aps durng the week 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. Actual labor hours hours 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual hourly rate per hour

Explanation / Answer

For Solution Key is find the labour efficiency variance Labour spending Variance = Labour Rate Variance+Labour Efficiency Variance Labour Efficieny Variance = Labour Spending Variance -Labour Rate Variance Labour Efficieny Variance = 1287U - 55F =1,342 F Requirement 1 Computation of Actual labour hours Labour Efficieny Variance = (Standard Hours for Actual Output - Actual Hours worked ) X Standard rate 1342 F = ((170x1.8) -AH) X 5.5 -1342 /5.5 = 306-AH AH =306+244 AH =550 hours Requirement 2 Computation of Actual hourly rate Labour Rate Variance = (Standard rate - Actual rate) X Actual Hours 55 F = (5.5 -AR)X 550 55/550 =5.5 -AR 0.1 =5.5-AR AR =5.4 per Hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote