Company uses standard costing and has established the following standards for it
ID: 2568184 • Letter: C
Question
Company uses standard costing and has established the following standards for its single product:
Direct materials .......... 2 gallons at $3 per gallon
Direct labor .............. 0.5 hours at $8 per hour
Variable manuf. overhead .. 0.5 hours at $2 per hour
During November, the company made 4,000 units and incurred the following costs:
Direct materials purchased ........ 8,100 gallons at $3.10 per gallon
Direct materials used ............. 7,600 gallons
Direct labor used ................. 2,200 hours at $8.25 per hour
Actual variable manuf. overhead ... $4,175
Q) The labor efficiency variance for November was _________________
How to get AH, AR, SH, and SR?
Explanation / Answer
Labour efficiency variance = (standard hour-actual hour)standard rate
= (4000*.50-2200)8
Labour efficiency variance = 1600 Unfavourable
Ah = actual hours given in question = 2200
AR = Actual rate given in question = 8.25 per hour
Sh = standard hour per unit given in question 0.50 per unit so in 4000 unit (4000*.50) = 2000 hour
SR = Standard rate given in question = 8 per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.