When Patrick purchased his home, he borrowed $150,000 from his bank at 6% intere
ID: 2581518 • Letter: W
Question
When Patrick purchased his home, he borrowed $150,000 from his bank at 6% interest rate per year to be repaid in 180 equal annual end-of-month payments in 15 years. After making 120 payments, Patrick found he could refinance the balance due on his loan at 5% interest for the remaining 5 years. To refinance the loan, Patrick must pay the original lender the balance due on the loan, plus a penalty charge of 2% of the balance due for this new 5-year loan. To the new lender he also must pay a $1,000 service charge to obtain the loan. The new loan would be made equal to the balance due on the old loan, plus the 2% penalty charge of the amount owed to be paid to the previous lender, and the $1,000 service charge to the new lender. Should Patrick refinance the loan, assuming that he will keep the house for the next 5 years? Use an annual cash flow analysis for solving this problem.
Explanation / Answer
Using pmt we can find the monthly amount to be paid for next 180 months
=pmt(rate,nper,pv,fv,type)
=pmt(6%/12,180,-150000,0,1)
=1265.79
For the first 120 months we can find the total principal paid using cumprinc formuale in excel
=cumprinc(rate,nper,pv,start,end,type)
=CUMPRINC(6%/12,180,150000,1,120,0)
=84,526.55
So the principal left to be repaid is =150000-84526.55=65473.45
New loan required=65473.45+(65473.45*2%)+1000=67782.92
Let us find the pmt for the above amount at 5%
=pmt(5%/12,60,67782.92,0,0)
=1279.15
since the above monthly amount is higher than previous amount of 1265.79, he should nor refinance the loan
=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.