86%). Sun Dec 10 6: LUS re https://edugen.wileyplus.com/edugen/student/mainfr.un
ID: 2593057 • Letter: 8
Question
86%). Sun Dec 10 6: LUS re https://edugen.wileyplus.com/edugen/student/mainfr.uni US Kimmel, Accounting, 6e (ACC 110/2 ignment revenues of $70,360, with annual expenses (including depreciation) of $41,400. At the end of 15 years the salon will have a salvage value of $76,000. Calculate the annual rate of return on the project. (Round answer to 0 decimal places,e.g. 125.) Annual rate of return Open Show Work Click if you would like to Show Work for this question: LAR EXE LINK SAVE FOR LATER Question Attempts: 0 of 5 usedExplanation / Answer
Calculate annual rate of return :
Average investment = (286000+76000/2) = 181000
Net income = (70360-41400) = 28960
Annual rate of return = Net income*100/average investment
= 28960*100/181000
Annual rate of return = 16%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.