84% oo0 T-Mobile LTE 11:37 AM Houston Today 11:34 AM Edit 7. Which of tre falloe
ID: 997019 • Letter: 8
Question
Explanation / Answer
7)E
8)E
9)0.079/36.5=0.0022mol
10)1mole of Cr=52g of Cr contains 6.023*10^23 atoms
in 1.48g=(1.48/52)*(6.023*10^23)=1.71*10^22 atoms
11)mass% of S=(32/98)*100=32.65%
12) M1*V1=M2*V2
1*35=M2*980
M2=35/980=0.035M
13)D
14)M=2.73*10^-2M,V=60ml
M=(w/m.w)*(1000/V)
2.73*10^-2=(w*1000)/(150*60)
w=((2.73*10^-2)*150*60)/1000=0.2457g
15) mass of oxygen given is 17.4g
from the balanced equation 32g of oxygen gives 36g of H2O
17.4g of O2 gives=?
so the mass of water=17.4*36/32=19.6g
16) PV=nRT
P=(W/V)*(RT/M)
P=dRT/M=>d=PM/RT=(3.1*16)/(0.0821*(76+273))=1.73g/L
17)A
18)P=1380mmHg
PAr =(mole fraction of Ar)*P=(1.50/(1.27+3.04+1.50))*1380=356mmHg
19) from the balanced equation 16g of methane gives 890.3KJ of heat
then 7.00g of methane gives=(7*890.3)/16=389.5KJ released.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.