82000 units of Product C each year f Melrose produces at capacity, the per unit
ID: 2585080 • Letter: 8
Question
82000 units of Product C each year f Melrose produces at capacity, the per unit costs to produce and sell one unit of Product C are as follows: 2420 % 1700 8.60 been recelved by Melrose from Moore Corporation to punchase 6,000 units of Product C during the upcoming year it this special arder is accepted Assume Meirose expects osl 72000 units of Product C to regular customers next year if Moore company offers to buy the 6,000 special units at $0720 per unit, the effect of accepting the special order on Melroses O $206100 increse O $58400 ncrease O $12.000 decresse MacBook Ai 0F3 8Explanation / Answer
ANSWER: $206,100 increase in NOI. Calculations: Incremental revenue = 6000*$97.20 = $ 583,200 Incremental costs: Direct material = 6000*$24.20 = $ 145,200 Direct labor = 6000*$19.40 = $ 116,400 Variable manufacturing overhead = 6000*$14.80 = $ 88,800 Variable selling expense = 6000*$13.20*25% = $ 19,800 Cost of the new specialized machine $ 6,900 Total incremental costs $ 377,100 Incremental NOI $ 206,100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.