3) Bag Lad manufacturing overhead using a single plantwide rate with direct labo
ID: 2601206 • Letter: 3
Question
3) Bag Lad manufacturing overhead using a single plantwide rate with direct labor cost as the a Estimated overhead costs for the year are $25,500. Additional estimated ies, Inc. manufactures two kinds of bags-totes and satchels. The company a allocation base. (10 Points) information is given below Tot Direct materials cost per unit Satchel $4 irect labor cost per unit Number of units $51 53 Calculate the amount of overhead to be allocated to Totes. (Round any percentages to two and your final answer to the nearest dollar.) A) $500 B) $330 1ao £11 556Explanation / Answer
Total estimated direct labour cost:
=(530×$51)+(350×$64)
=$49,430
Predetermined overhead allocation rate=total estimated overhead costs/total estimated direct labour cost
=$25,500/$49,430
=51.59%
Manufacturing overhead cost allocated to Totes:
=(530×$51)×51.59%
=$13,945
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.