Suppose you are the money manager of a $4.37 million investment fund. The fund c
ID: 2618049 • Letter: S
Question
Suppose you are the money manager of a $4.37 million investment fund. The fund consists of four stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 11% and the risk-free rate is 3%, what is the fund's required rate of return? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
Stock Investment Beta A $ 300,000 1.50 B 700,000 (0.50) C 1,220,000 1.25 D 2,150,000 0.75Explanation / Answer
Portfolio beta=Respective betas*Respective weights
=(300,000/4,370,000*1.5)+(700,000/4,370,000*-0.5)+(1,220,000/4,370,000*1.25)+(2,150,000/4,370,000*0.75)
=0.740846681
required return= risk-free rate +Beta*(MArket rate- risk-free rate )
=3+0.740846681*(11-3)
=8.93%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.