Suppose you are the money manager of a $4.3 million investment fund. The fund co
ID: 2705442 • Letter: S
Question
Suppose you are the money manager of a $4.3 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 12% and the risk-free rate is 5%, what is the fund's required rate of return? Round your answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Step 1:
Portfolio Beta = 1.5*320000/4300000 -.50*520000/4300000 + 1.25*1260000/4300000 + .75*2200000/4300000 = .801 or .80
Step 2:
Required Rate of Return = Rf + b*(Rm - Rf) = 5 + .80*(12 - 5) = 10.61%
Answer is 10.61%
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.