Suppose you are the money manager of a $4.3 million investment fund. The fund co
ID: 2705224 • Letter: S
Question
Suppose you are the money manager of a $4.3 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 12% and the risk-free rate is 5%, what is the fund's required rate of return? Round your answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
The weighted avg beta of the portfolio is -
400,000 x 1.5 = 600,000
600,000 x (.50) = (300,000)
1,000,000 x 1.25 = 1,250,000
2,000,000 x .75 = 1,500,000
Total Investment 4,000,000 Total beta 3,050,000 Weghted Avg Beta = .7625
Required Rate = RF + Beta(Market risk premium)
RR = 6% + .7625(14% - 6%) = 6% + .7625(8%) = 6% + 6.1% = 12.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.