Suppose you are the money manager of a $4.09 million investment fund. The fund c
ID: 2810934 • Letter: S
Question
Suppose you are the money manager of a $4.09 million investment fund. The fund consists of four stocks with the following investments and betas:
Stock
If the market's required rate of return is 13% and the risk-free rate is 4%, what is the fund's required rate of return? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
Stock
Investment Beta A $ 340,000 1.50 B 360,000 (0.50) C 1,340,000 1.25 D 2,050,000 0.75Explanation / Answer
To calculate required rate we need to calculate first beta of the portfolio
Stock
Investment
Beta
% of stock in portfolio
Beta * % of stock
A
340000
1.5
0.08
0.12
B
360000
-0.5
0.09
-0.04
C
1340000
1.25
0.33
0.41
D
2050000
0.75
0.50
0.38
Total
0.87
So beta of the portfolio comes to be 0.87
Capital asset pricing is used to calculate required rate of return
Required rate of return = Risk free rate of return + Beta *(Market return - Risk free return)
Where,
Risk free rate of return = 4%
Beta = 0.87
Market return = 13%
Let's put all the values in the formula
Required rate of return = 0.04 + 0.87 *(0.13 - 0.04)
= 0.04 + 0.87 *(0.09)
= 0.04 + 0.0783
= 0.1183
So the required rate of return is 11.83%
Stock
Investment
Beta
% of stock in portfolio
Beta * % of stock
A
340000
1.5
0.08
0.12
B
360000
-0.5
0.09
-0.04
C
1340000
1.25
0.33
0.41
D
2050000
0.75
0.50
0.38
Total
0.87
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.