Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cyber Security Systems had sales of 4,200 units at $100 per unit last year. The

ID: 2621966 • Letter: C

Question

Cyber Security Systems had sales of 4,200 units at $100 per unit last year. The marketing manager projects a 10 percent increase in unit volume sales this year with a 25 percent price increase. Returned merchandise will represent 6 percent of total sales.



Cyber Security Systems had sales of 4,200 units at $100 per unit last year. The marketing manager projects a 10 percent increase in unit volume sales this year with a 25 percent price increase. Returned merchandise will represent 6 percent of total sales.

Explanation / Answer

Hi,


Please find the detailed answer as follows:


Increase in Sales (Units) = 4200*(1+.10) = 4620


Increase in Selling Price Per Unit = 100*(1+.25) = $125


Total Sales Projected for the Year = 4620*125 = 577500


Less Returns = 577500*6% = 34650


Net Sales = 542850


Answer is 542850.


Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote