A firm borrowed $1,500,000 from National Bank. The loan was made at a simple ann
ID: 2627173 • Letter: A
Question
A firm borrowed $1,500,000 from National Bank. The loan was made at a simple annual interest rate of 9% a year for 3 months. A 20% compensating balance requirement raised the effective interest rate.
a) The nominal annual rate of the loan was 11.25%. What is the true effective rate?
b) What would be the effective cost of the loan if the note required discount interest?
c) What would be the nominal annual interest rate on the loan if the bank did not require a compensating balance but required repayment in 3 equal monthly installments?
Explanation / Answer
a)
approximate interest rate is:
.09/(1-.20) = .1125
true effective rate = (1+(.1125/4))^4 = 11.73%
b)
Total interest = 1,500,000*.09*3/12 = $33,750
c)
Net proceeds = gross loan-(compensating balance+interest)
Net proceeds = 1,500,000-(300,000+33,750)= $1,166,250
Cost / net proceeds = 33,750/1,166,250
.02894 is for 3 months
effective annual rate = 1.02894^4-1 = 1.1209 = .1209 = 12.09%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.