Consider a project lasting one year only. The initial outlay is $2,200 and the e
ID: 2633749 • Letter: C
Question
Consider a project lasting one year only. The initial outlay is $2,200 and the expected inflow is $2,400. The opportunity cost of capital is r = 0.22. The borrowing rate is rD = 0.12, and the tax shield per dollar of interest is Tc = 0.35.
What is the project
Consider a project lasting one year only. The initial outlay is $2,200 and the expected inflow is $2,400. The opportunity cost of capital is r = 0.22. The borrowing rate is rD = 0.12, and the tax shield per dollar of interest is Tc = 0.35.
Explanation / Answer
a. the base NPV= $2400- $2200= $200
but the cost of capital is 12%, then the total cost= $2464
($2200 X 0.12= $264)
B. the APV= ($64)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.