You purchased 300 shares of a particular stock at the beginning of the year at a
ID: 2645230 • Letter: Y
Question
You purchased 300 shares of a particular stock at the beginning of the year at a price of $76.63. The stock paid a dividend of $1.60 per share, and the stock price at the end of the year was $83.14.
Youve observed the following returns on Doyscher Corporations stock over the past five years: 24.6 percent, 13.4 percent, 29.8 percent, 2.2 percent, and 21.2 percent. The average inflation rate over this period was 3.22 percent and the average T-bill rate over the period was 4.3 percent.
What was the average real return on the stock? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You purchased 300 shares of a particular stock at the beginning of the year at a price of $76.63. The stock paid a dividend of $1.60 per share, and the stock price at the end of the year was $83.14.
Explanation / Answer
Solution:
To calculate the dollar return, we multiply the number of shares owned by the change in price per share and the dividend per share received.
The total dollar return = 300($83.14 – 76.63 + 1.60)
= 300 x 8.11
= $2433
Average Real Return of the stock = 24.6 % + 13.4% + 29.8% + 2.2% + 21.2% / 5
= 91.2% / 5
= 18.24%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.