A firm can lease a truck for 3 years at a cost of $48,000 annually. It can inste
ID: 2654628 • Letter: A
Question
A firm can lease a truck for 3 years at a cost of $48,000 annually. It can instead buy a truck at a cost of $98,000, with annual maintenance expenses of $28,000. The truck will be sold at the end of 3 years for $38,000.
What is the equivalent annual cost of buying and maintaining the truck if the discount rate is 10%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
A firm can lease a truck for 3 years at a cost of $48,000 annually. It can instead buy a truck at a cost of $98,000, with annual maintenance expenses of $28,000. The truck will be sold at the end of 3 years for $38,000.
Explanation / Answer
Total cost = Purchase cost + present value of maintainance cost of 3years -Present value of salavge value
= 98,000 + (2.48685 * 28000 ) -(.75131 * 38000)
= 98000 + 69631.86 - 28549.78
= $ 139,082.08
Equivalent Annual cost ofBuying and maintaining = Total cost / PVAF@10%,3years
= 139,082.08 / 2.48685
= $ 55,927 (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.