Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that a company is considering an investment project that will require an

ID: 2656538 • Letter: A

Question

Assume that a company is considering an investment project that will require an additional investment of $2,000,000. This project has a four-year life. The Weighted Average Cost of Capital for this company is 10%. The cash flows that this project is expected to return to the company are as follows:

-Year 1: $650,000

-Year 2: $760,000

-Year 3: $780,000

-Year 4: $850,000

Find the Internal Rate of Return (IRR) and the Net Present Value (NPV) of this project. Make the decision whether to invest or not. Please show your work and explain your decision regarding investing.

Explanation / Answer


NPV = $385,595.25

IRR = 18.24%

---

Decision:

NPV is positive hence we should invest. The present value of cash flows is giving more returns than WACC or discount rate of the firm.

IRR is more than WACC or discount rate means we should invest. IRR should be more than targeted WACC.

WORKING:

NPV = $385,595.25

Discount rate = R =

10.00%

Present Values (PV)

Year

Cash flows

Discount factor or PV factors = Df = 1/(1+R)^Year

PV of cash flows = Cash flows x Df

0

-$2,000,000.00

1.000000

-$2,000,000.00

1

$650,000.00

0.909091

$590,909.09

2

$760,000.00

0.826446

$628,099.17

3

$780,000.00

0.751315

$586,025.54

4

$850,000.00

0.683013

$580,561.44

Total of PV = NPV =

$385,595.25

IRR = 18.24% ; IRR is obtained from trial and error method we have to fix such rate for discount that it forces NPV = 0 or sum of all cash flows equal to zero

Discount rate = R =

18.24%

Present Values

Year

Cash flows

Discount factor or PV factors = Df = 1/(1+R)^Year

PV of cash flows = Cash flows x Df

0

-$2,000,000.00

1.000000

-$2,000,000.00

1

$650,000.00

0.845728

$549,723.06

2

$760,000.00

0.715255

$543,594.17

3

$780,000.00

0.604911

$471,830.92

4

$850,000.00

0.511590

$434,851.85

Total of Present values = NPV =

$0.00

Discount rate = R =

10.00%

Present Values (PV)

Year

Cash flows

Discount factor or PV factors = Df = 1/(1+R)^Year

PV of cash flows = Cash flows x Df

0

-$2,000,000.00

1.000000

-$2,000,000.00

1

$650,000.00

0.909091

$590,909.09

2

$760,000.00

0.826446

$628,099.17

3

$780,000.00

0.751315

$586,025.54

4

$850,000.00

0.683013

$580,561.44

Total of PV = NPV =

$385,595.25

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote