Assume that a company will pay a dividend of D 1 = $1.25 per share on its common
ID: 2706345 • Letter: A
Question
Assume that a company will pay a dividend of D1 = $1.25 per share on its common stock at the end of the year, and that this dividend is expected to grow at a constant rate of 6.00% per year in the future. The company's beta is 1.15, the market risk premium is 5.50%, and the risk-free rate is 4.00%. What is the company's current stock price (P0)?
Explanation / Answer
r= 4%+1.5*5.5% = 12.25%
current stock price (P0) = D1/(r-g) = 1.25/(12.25%-6%) =$20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.