8-1: EXPECTED RETURN A stock’sreturns have the following distribution: Demandfor
ID: 2662282 • Letter: 8
Question
8-1: EXPECTED RETURN A stock’sreturns have the following distribution:
Demandfor the Probabilityof This Rateof Return If This
Company’sProducts Demand Occurring DemandOccurs
Weak 0.1 (50%)
BelowAverage 0.2 (5)
Average 0.4 16
Aboveaverage 0.2 25
Strong 0.1 60
1.0
Calculate thestock’s expected return, standard deviation, and coefficientof variation.
Explanation / Answer
Answer:
We know that,
Expected Return = P1R1 +P2R2 + P3R3 +P4R4 + P5R5
Expected Return = [0.1 * -50%] + [0.2 * -5%] + [0.4 * 16%] +[0.2 * 25%] + [0.1 * 60%]
Expected Return = [-5%] + [-1%] + [6.4%] + [5%] + [6%]
Expected Return = 11.4% or 0.114
(1)
Demand for theCompany’s Products
(2)
Probability of thisDemand Occurring
(3)
Return Deviation fromExpected Return
(4)
Squared ReturnDeviation from Expected Return
(5)
Product
(2) X (4)
Weak
0.1
-0.5 – 0.114 = -0.614
(-0.614)2 = 0.376996
0.1*0.376996 = 0.0376996
Below Average
0.2
-0.05 – 0.114 = -0.164
(-0.164)2 = 0.026896
0.2*0.026896 = 0.0053792
Average
0.4
0.16 – 0.114 = 0.046
(0.046)2 = 0.002116
0.4*0.002116 = 0.0008464
Above Average
0.2
0.25 – 0.114 = 0.136
(0.136)2 = 0.018496
0.2*0.018496 = 0.0036992
Strong
0.1
0.60 – 0.114 = 0.486
(0.486)2 = 0.236196
0.1*0.236196 = 0.0236196
Summation of the fifth column Product (5) = Variance
Variance = 2 = [0.0376996] + [0.0053792] +[0.0008464] + [0.0036992] + [0.0236196]
Variance = 2 = 0.071244
Standard Deviation () = 2
Standard Deviation () = 0.071244
Standard Deviation () = 0.266916 or 26.69% mightbe a higher risk.
Coefficient of variation = Standard deviation / Expectedreturn
Coefficient of variation = 26.6916% / 11.4%
Coefficient of variation = 2.3414 relatively a highvariation in the returns of the stock.
(1)
Demand for theCompany’s Products
(2)
Probability of thisDemand Occurring
(3)
Return Deviation fromExpected Return
(4)
Squared ReturnDeviation from Expected Return
(5)
Product
(2) X (4)
Weak
0.1
-0.5 – 0.114 = -0.614
(-0.614)2 = 0.376996
0.1*0.376996 = 0.0376996
Below Average
0.2
-0.05 – 0.114 = -0.164
(-0.164)2 = 0.026896
0.2*0.026896 = 0.0053792
Average
0.4
0.16 – 0.114 = 0.046
(0.046)2 = 0.002116
0.4*0.002116 = 0.0008464
Above Average
0.2
0.25 – 0.114 = 0.136
(0.136)2 = 0.018496
0.2*0.018496 = 0.0036992
Strong
0.1
0.60 – 0.114 = 0.486
(0.486)2 = 0.236196
0.1*0.236196 = 0.0236196
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.