2. (Related to Checkpoint 9.3) (Bond valuation) Calculate the value of a bond th
ID: 2710979 • Letter: 2
Question
2. (Related to Checkpoint 9.3) (Bond valuation) Calculate the value of a bond that matures in 18 years and has a $1,000 par value. The annual coupon interest rate is 14 percent and the markets required yield to maturity on a comparable-risk bond is 15 percent. The value of the bond is $[ ]. (Round to the nearest cent) 3. (Related to Checkpoint 9.4) (Bond valuation) A bond that matures in 10 years has a $1,000 par value. The annual coupon interest race is 8 percent and the market's required yield to maturity on a comparable-risk bond is 12 percent. What would be the value of this bond if it paid interest annually? What would be the value of this bond if it paid interest semiannually? a. The value of this bond if it paid interest annually would be (Round to the nearest cent.) b. The value of this bond if it paid interest semiannually would be $ [ ]. (Round to the nearest cent.)Explanation / Answer
Value of the bond YTM = Coupon Rate+ FV-BV/n//FV+BV/2 .15=140+1000-X/18//1000+X/2 .15= 3520-X/9*1000+x 1350X+1.35X = 3520-X 2.35X = 4870 X = 4870/2.35 = 2072.34
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.