Chris’s Outdoor Furniture, Inc., has net cash flows from operating activities fo
ID: 2732809 • Letter: C
Question
Chris’s Outdoor Furniture, Inc., has net cash flows from operating activities for the last year of $300 million. The income statement shows that net income is $275 million and depreciation expense is $40 million. During the year, the change in inventory on the balance sheet was $30 million, change in accrued wages and taxes was $10 million, and change in accounts payable was $21 million. At the beginning of the year, the balance of accounts receivable was $40 million.
Calculate the end-of-year balance for accounts receivable. (Enter your answer in millions of dollars.)
Chris’s Outdoor Furniture, Inc., has net cash flows from operating activities for the last year of $300 million. The income statement shows that net income is $275 million and depreciation expense is $40 million. During the year, the change in inventory on the balance sheet was $30 million, change in accrued wages and taxes was $10 million, and change in accounts payable was $21 million. At the beginning of the year, the balance of accounts receivable was $40 million.
Explanation / Answer
Net Income = $275 million
Net free cash flow = $300 million
Depreciation = $40 million
Mathematically free Cash flow is calculated by using following formula:
Cash flow = Net Income + Depreciation – Change in working capital
Where,
Net income is the total income get after paying all the expenses and interest.
Depreciation is non-cash expenses.
Change in working capital is different between current year working capital and last is working capital. Working capital is calculated by current assets minus current assets.
Change in working capital is calculated below by putting value in above formula:
Change in working capital = $275 + $40 - $300
= $15 million
Change in working capital is $15 million
Change in inventory = $30 million
Change in accrued expense and taxes = $10 million
Change in account payable = $21 million
Change in accrued expense and taxes and Change in account payable is part of change in current liability.
So change in current liability = $10 million + $21 million
= $31 million
Now,
Change in working capital = Change in current assets – Change in current liability
Change in current assets = $15 million + $31 million
= $46 million
Change in current assets = $46 million.
Change in inventory and change in account receivables are part of current assets.
Change in Current assets = Change in Inventory + Change in Account receivables
$46 million = $30 million + Change in Account receivables
Change in Account receivables = $46 million - $30 million
= $16 million
Change in account receivables is $16 million
Last year account receivables = $40 million
Current year account receivables = Last year receivables + Change in receivables
= $40 million + $16 million
= $56 million
Hence, Current year account receivables is $56 million.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.