Christine Wong has asked Dave and Mike to help her move info a new apartment on
ID: 3173114 • Letter: C
Question
Christine Wong has asked Dave and Mike to help her move info a new apartment on Sunday morning. She has asked them both in case one of them does not show up. From past experience, Christine knows that there is a 57% chance that Dave will not show up and a 47% chance that Mike will not show up. Dave and Mike do not know each other and their decisions can be assumed to be independent. What is the probability that both Dave and Mike will show up? (Round your answer to 2 decimal places.) What is the probability that at least one of them will show up? (Round your answer to 2 decimal places.) What is the probability that neither Dave nor Mike will show up? (Round your answer to 2 decimal Place.)Explanation / Answer
P(Dave showing up) = 1-0.57 = 0.43
P(Mike showing up) = 1-0.47 = 0.53
A)P(both dave and mike show up) = 0.43x0.53 = 0.18
B)P(at least 1 of them show up) = 1-P(both not showing up) = 1-(0.47x0.57) = 0.73
C) P(niether Dave or mike show up) = 0.47x0.53 = 0.27
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.