Christine Wong has asked Dave and Mike to help her move into a new apartment on
ID: 3172227 • Letter: C
Question
Christine Wong has asked Dave and Mike to help her move into a new apartment on Sunday morning She has asked them both in case one of them does not show up. From past experience, Christine knows that there is a 40% chance that Dave will not show up and a 30% chance that Mike will not show up Dave and Mike do not know each other and their decisions can be assumed to be independent. What is the probability that both Dave and Mike will show up? (Round your answer to 2 decimal places.) Probability What is the probability that at least one of them will show up? (Round your answer to 2 decimal places.) Probability What is the probability that neither Dave nor Mike will show up? (Round your answer to 2 decimal places.) ProbabilityExplanation / Answer
a) probabilty that they both will show up =(1-0.4)*(1-0.3)=0.42
b) probabilty that at least one of them show up=1-P(none of them show up)=1-0.4*0.3=1-0.12=0.88
c)probability that none will show up=0.4*0.3=0.12
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.