Company C is considering a change to is sales policy. The current terms are Net,
ID: 2734796 • Letter: C
Question
Company C is considering a change to is sales policy. The current terms are Net, 30 days. It is considering going to a cash-only sales policy. Based on the following, what do you recommend? The required rate of return is 2 percent per month.
Current Policy New Policy
Price per Unit $334 $330 Cost per unit $265 $260 Unit sales/Month 1,310 1,250
George and Georgette both graduated in Finance from IUPUI, and they found employment at Company | as Accounts Payable specialists. Because of Game 6 for the 2016 NBA Finals, they skipped class and now don't know how to deal with Trade Credit Terms. The company received the following note from
Explanation / Answer
The costs per period are the same whether or not credit is offered; so we can ignore the production costs.
The firm currently has sales of, and collects, $334 x 1310 = $437540 per period.
If cash-only sales policy is introduced, sales will fall to $260 x 1250 = $325000.
Defaults will be none, so the cash inflow under the new policy will be $325000.
The cost under the old policy was $265 x 1310 = $347150. The cost under new policy will be $260 x 1250 = $325000. The cost will be saved by $22150 per month. The NPV of savings is 22150/0.02 = $1107500
If the switch is made, De Long will give up this month’s revenues of $437540; so the NPV of the switch is $669960. So the NPV is positive. Thus, the change is a good idea.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.