The Lone Star Company has $1,000 par value bonds outstanding at 10 percent inter
ID: 2741857 • Letter: T
Question
The Lone Star Company has $1,000 par value bonds outstanding at 10 percent interest. The bonds will mature in 20 years. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
Compute the current price of the bonds if the present yield to maturity is: (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places. Assume interest payments are annual.)
Compute the current price of the bonds if the present yield to maturity is: (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places. Assume interest payments are annual.)
Explanation / Answer
Price of a bond is the present value of all future cash flows. The cash flows will be the maturity amount and the 20 annual interest payments. Interest amount = par value*interest rate = 1,000*10% = $100. 20 such ayments will be received from year 1 to year 20. At the end of year 20, $1,000 will be received as maturity amount. These cash flows will be discounted using the yield to maturity (YTM) rates.
a. YTM = 6%
Thus price of the bond = 100*(PVIFA 6%, 20 years) + 1,000*(PVIF 6%, 20 year)
= 100*11.470+1,000*0.3118
= 1147+311.8
= $1,458.80
b. YTM = 9%
thus price of the bond = 100*(PVIFA 9%, 20 years) + 1,000*(PVIF 9%, 20 year)
=100*9.1285 + 1,000*0.1784
= 912.85+178.4
= $1,091.25
c. YTM = 13%
Thus price of the bond = 100*(PVIFA 13%, 20 years) + 1,000*(PVIF 13%, 20 year)
= 100*7.0248+1000*0.0868
= 702.48+86.8
= 789.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.