You are given the following information on Norne Corporation: Debt 9000 corporat
ID: 2743042 • Letter: Y
Question
You are given the following information on Norne Corporation: Debt 9000 corporate bonds with $1000 par value and a current price of $1040 the bonds have a 6.2% coupon, pay interest semiannually. and mature in 20 years. Equity 225000 shares of common stock selling at $64.5 per share, the stock has a beta of 0.85 Market The expected return on the market is 12% , and the risk free rate is 5% If the tax rate for norne is 35%
A) Calculate the after-tax cost of debt for Norne
B) Calculate the cost of equity for Norne
C) Calculate the weighted average cost of capital for Norne.
Explanation / Answer
Bond Interest rate=6.2%
A).Cost of debt after tax=Bond Interest rate(1-Tax rate)=6.2%(1-0.35)=4.03%
B).Expected return on Equity=Risk free rate+beta(Market return-Risk free rate)=5%+0.85(12%-5%)=5%+5.95%=10.95%
Bond Value(Cost)=$1,000*9,000=$9,000,000
Equity( Market value)=225,000*$64.5=$14,512,500
the weighted average cost of capital for Norne:
Particulars Amount Weight Cost debt/Equity weighted average cost of capital Bonds 900,000 0.06 4.03 0.24 Equity 14,512,500 0.94 10.95 10.31 15,412,500 1.00 10.55Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.