A project that provides annual cash flows of $16,900 for eight years costs $75,0
ID: 2750440 • Letter: A
Question
A project that provides annual cash flows of $16,900 for eight years costs $75,000 today
What is the NPV for the project if the required return is 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the NPV for the project if the required return is 19 percent? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
At what discount rate would you be indifferent between accepting the project and rejecting it? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
A project that provides annual cash flows of $16,900 for eight years costs $75,000 today
Explanation / Answer
NPV @ 7% = 16900*PVAF ( 7%,8years) - 75000
= (16900*5.9713)-75000
= 25915
NPV @ 19% = 16900*PVAF(19% 8 years) -75000
= ( 16900*3.9544)-75000
= -8171
Discount rate at which indifferent = 7% + 9.1234 i.e 16.1234%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.