Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2756898 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $510,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $20; variable costs = $10; fixed costs = $150,000; quantity sold = 81,000 units; tax rate = 34 percent.
What is the degree of operating leverage at the given level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What is the degree of operating leverage at the accounting break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $510,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $20; variable costs = $10; fixed costs = $150,000; quantity sold = 81,000 units; tax rate = 34 percent.
Explanation / Answer
Degree of Operating leverage at the given level of output = Contribution margin / Net operating income
= ($1620000-$810000) / ($1620000-$810000-$150000)
= $810000/$660000
= 1.23
Degree of Operating leverage at the accounting break-even level of output = (300000-150000) / ($300000-150000- 150000)
= $150000/0
= Infinity
Degree of Operating leverage is greatest at break even point
Company's break even level sales = Fixed cost / Contribution margin
= $150000/0.5
= $300000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.