Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2757301 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $410,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $22; variable costs = $14; fixed costs = $110,000; quantity sold = 71,000 units; tax rate = 32 percent.
What is the degree of operating leverage at the given level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What is the degree of operating leverage at the accounting break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What is the degree of operating leverage at the given level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Explanation / Answer
Degree of operating leverage = ( Sales - variable cost) / (Sales - variable cost - fixed cost) Quantity sold 71000 price 22 Less : variable cost 14 Contribution per unit 8 Contribution value 568000 Fixed cost 110000 Degree of operating leverage = 568000 / 568000-110000 = 458000 13750 Break even point = Fixed cost / contribution per unit = 110000 / 8 = 13750 units Degree of operating leverage at above level is Contribution ( 13750 * 8) =13750*8 110000 Degree of operating leverage at above level is = 110000/ 110000-110000 = 100000/0 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.