Assume a company has 10 million shares of stock outstanding and that its Income
ID: 2771337 • Letter: A
Question
Assume a company has 10 million shares of stock outstanding and that its Income Statement for Year 12 is as follows: Income Statement Data Year 12 (in 000s) Net Revenues from Footwear Sales $ 300,000 Cost of Pairs Sold 190,000 Warehouse Expenses 15,000 Marketing Expenses 40,000 Administrative Expenses 8,000 Operating Profit (Loss) 47,000 Interest Income (expenses) (10,000) Pre-tax Profit (Loss) 37,000 Income Taxes 11,100 Net Profit (Loss) $ 25,900 Based on the above income statement data, which of the below statements are false?
a. Interest expenses are 3.3% net revenues b. Administrative expenses are 3.9% of net revenues c. Warehouse expenses are 5.0% of net revenues d. Cost of pairs sold are 63.3% of net revenues e. Marketing costs are 13.3% of net revenues
Explanation / Answer
Interest expense as % percentage of net revenue = $10,000,000 / $300,000,000
= 3.3%
Administrative expense as % percentage of net revenue = $8,000,000 / $300,000,000
= 2.7%
Warehouse expense as % percentage of net revenue = $15,000,000 / $300,000,000
= 5.0%
Cost of pairs sold as % percentage of net revenue = $190,000,000 / $300,000,000
= 63.3%
Marketing cost as % percentage of net revenue = $40,000,000 / $300,000,000
= 13.3%
Therefore, option (b) is false.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.