Assume a stock has a value of $100. The stock is expected to pay a dividend of $
ID: 2783454 • Letter: A
Question
Assume a stock has a value of $100. The stock is expected to pay a dividend of $2 per share at year-end. An at-the-money European-style put option with one-year maturity sells for $7. If the annual interest rate is 5%, what must be the price of a 1-year at-the-money European call option on the stock?
Assume a stock has a value of $100. The stock is expected to pay a dividend of $2 per share at year-end. An at-the-money European-style put option with one-year maturity sells for $7. If the annual interest rate is 5%, what must be the price of a 1-year at-the-money European call option on the stock?
Explanation / Answer
To calculate the European call option price on the stock we can use put-call parity equation
P= C - S0 + PV(X) + PV (D)
Where,
Price of put option P =$7
Price of call option C =?
PV(X) is present value of strike price, as the stock is at the money so strike price X = $100
Discount rate is Annual interest rate = 5%,
Initial stock price S0 = $100
PV (D) is the present value of dividend where Dividend D = $2
Now putting the values in above equation
$7 = C - $100 + $100/ (1+5%) + $ 2/ (1+5%)
$7 = C - $100 + $95.24 + $ 1.91
Or C = $7+ $100 - $95.24 - $ 1.91
Or C = $9.86
Therefore the price of a 1-year at-the-money European call option of the stock is $9.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.