What is the depreciation deduction, using each of the following methods, for the
ID: 2788091 • Letter: W
Question
What is the depreciation deduction, using each of the following methods, for the second year for an asset that costs $31,000 and has an estimated MV of $6,000 at the end of its six-year useful life? Assume its MACRS class life is also six years. (a) 200% DB, (b) GDS (MACRS), and (c) ADS (MACRS) Click the icon to view the summary of the principal features of GDS under MACRS Click the icon to view the GDS Recovery Rates (R). a. Using the 200% DB method the depreciation deduction for the second year is $ nearest dollar.) (Round to theExplanation / Answer
Declining balance depreciation is calculated by following formula)
Depreciation = Depreciation rate * Book value of asset
Depreciation rate = Accelerator * straight line rate
Straight line rate = 1/ useful life of asset in years
If asset cost is 31000 and its useful life is 6 years then straight line rate will be = 1/6
= 0.17
After that we need to calculate Depreciation rate which will be = 0.17*2= 0.34
Depreciation for the first year will be,
Depreciation 1st year = 0.34*31000
= 10540
Book value of asset after first year of depreciation will be = 31000- 10540= 20460
Next year depreciation will be calculated same way, we can now prepare the depreciation schedule
Year
Depreciation
Accumulated depreciation
Book value
1
10540
10540
20460
2
6956
17496
13504
Year 2 depreciation Expense is 6956.
Year
Depreciation
Accumulated depreciation
Book value
1
10540
10540
20460
2
6956
17496
13504
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.