Firm A is worth $200 million as an independent firm and Firm B is worth $30 mill
ID: 2792922 • Letter: F
Question
Firm A is worth $200 million as an independent firm and Firm B is worth $30 million as an
independent firm. Firm A currently has 2 million shares outstanding and Firm B has 3 million
shares outstanding. If the firm's merge the total value of the merged firm is $240 million.
Suppose Firm A offers to buy Firm B for $13 a share and the board's of both firms have agreed to
the deal. However, the market is unsure whether regulators will approve the merger and thus
they believe that the deal will only go through with a probability of 1/2. Given this information:
(a) What would the stock price of Firm B to be immediately after the announcement of the
merger agreement?
(b) What would the stock price of Firm A be immediately after the announcement of the merger
agreement?
(c) Suppose now you are unsure about the probability that the market assigns to the deal being
consummated. If the stock price of Firm B goes to $12 after the announcement, what would this
imply about the market's assessment of the probability that the deal is consummated
Explanation / Answer
PART - A
Stock Price of Firm B after the announcement of merger agreement
Market Price of Share Firm A = $200 miillion /2 million dollor
=100 $
Market Price of Share Firm B = 30 million $ / 3 Million
= 10 $
Swap Ratio of Firm B = 10/100
=0.10 shares of Firm A
Total shares of Firm after Merger = 2,000,000+300,000(3,000,000*0.10)
=2,300,000
Firm B share value = 240 million $/23,000,000
=10.43
PART -B
Firm A Share Value = 240 million /2.3 million shares
=104.35
PART- C
Probability of Market assessment = 13*0.50/12
=0.5417 or 54.17%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.