Calculation of individual costs and WACC Dillon Labs has asked its financial man
ID: 2801121 • Letter: C
Question
Calculation of individual costs and WACC Dillon Labs has asked its financial manager to measure the cost of each specific type of capital as well as the weighted average cost of capital. The weighted average cost is to be measured by using the following weights: 40% long-term debt 15% preferred stock, and 45% common stock equity (retained earnings, new common stock, or both). The firm's tax rate is 40% Debt The firm can sell for $970 a 20-year, $1,000-par-value bond paying annual interest at a 12.00% coupon rate. A flotation cost of 2% of the par value is required in addition to the discount of $30 per bond. Preferred stock 7.00% (annual dividend) preferred stock having a par value of $100 can be sold for $85. An additional fee of $4 per share must be paid to the underwriters. Common stock The firm's common stock is currently selling for $80 per share. The dividend expected to be paid at the end of the coming year (2016) is $3.01. Its dividend payments, which have been approximately 50% of earnings per share in the past 5 years, were as shown in the following table: It is expected that to attract buyers, new common stock must be underpriced $6 per share, and the firm must also pay $2.50 per share in flotation costs. Dividend payments are expected to continue at 50% of earnings. (Assume that rExplanation / Answer
After tax cost of debt 970-20=120*(PVIF,r%,20)+1000*(PVIF,r%,20) r=12.7% Cost of debt after tax =12.7%*(1-.4) Cost of Debt after tax =7.62% Working Note: 12.70% Year Inflow Disc. Fact Dis.Cash flow 1 120 0.88731145 106 2 120 0.7873216 94 3 120 0.69859947 84 4 120 0.61987531 74 5 120 0.55002245 66 6 120 0.48804122 59 7 120 0.43304456 52 8 120 0.3842454 46 9 120 0.34094534 41 10 120 0.3025247 36 11 120 0.26843363 32 12 120 0.23818423 29 13 120 0.2113436 25 14 120 0.18752759 23 15 120 0.16639538 20 16 120 0.14764452 18 17 120 0.13100668 16 18 120 0.11624372 14 19 120 0.10314439 12 20 1120 0.09152119 103 Present Value 950 Cost of Preferred Stock D=7 P0=85 Flotation cost=4 Kp=d/(P0-F) Kp=7/(85-4) 8.64% Cos of equity Ke=D1/P0-Issuing cost D1=3.01 P0=80 Issuing Cost=6+2.5=8.5 Ke=3.01/(80-8.5) 4.21% WACC=Wd*Rd+Wp*Rp+We*Re =40%*7.62%+15%*8.64%+45%*4.21% 6.24%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.