Consider a project to produce solar water heaters. It requires a $10 million inv
ID: 2803908 • Letter: C
Question
Consider a project to produce solar water heaters. It requires a $10 million investment and offers a level after-tax cash flow of $1.75 million per year for 10 years. The opportunity cost of capital is 12%, which reflects the project’s business risk. Assume that the project is financed with $5 million of debt and $5 million of equity. The interest rate is 8% and the marginal tax rate is 35%. The debt will be paid off in equal annual installments over the project’s 10-year life.
Required: (a) Calculate the Adjusted Present Value (APV). (10 marks)
(b) How does APV change if the firm incurs issue costs of $400,000 to raise the $5 million of required equity? (4 marks)
(c) Assuming that the solar water heaters project has a NPV, when all equity financing, of $500,000. To finance the project, $10 million in debt is issued with associated flotation costs of $200,000. For tax purposes, the flotation costs has to be amortized over the project's 10 year life. The debt is issued at 10% interest with the repayment of principal due in a lump sum at the end of the tenth year. As stated above, the firm's tax rate is 35%. Calculate the project's APV. (7 marks)
(d) Under what circumstances would it be better to use the Adjusted Present Value approach? (4 marks)
Explanation / Answer
Part - A
Adjusted Present Value
Net Present Value of Equity
Discounted Cash Inflow = 1.75 Million *5.650(12% Present Value Factor for 10 years
=9.8875 Million
Net Present Value = 9.8875 Million - 10 Million
=-0.1125 Million
Present Value of Debt Financing
Tax Saving Interest Present Value Factor = 0.14 Million (5 million *8%*35%)*6.710 (8% Present Value Factor for 10 Years0
=0.14*6.710
=0.9394 Million
Adjusted Present Value =Net Present value +Present Value of Tax Saving interest
=-0.1125+0.9394
=0.8269 Million
Adjusted Present Value = $ 0.8269 Million
Part - B
Incurs Issue costs of $ 400000 Raise 5 million Equity
Adjusted Present Value = 0.8269 -0.4000
=$ 0.4269
Part - C
Net Present Value = 200000
Tax Saving interest and Floatation cost
Interest Tax Saving = 10 Million *10%*35%
=0.35 Million *6.1446 (10% Present Value factor for 10 years)
=2.15060
Interest Tax Saving and Floatation cost = 2.15060 Million+0.20 Million
=2.35061 Million
Adjeusted Present Value = 2.35061+0.50 million
= $ 2.85061 Million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.