What is the price P today of a $130,000 182-day Canadian T-Bill if its quoted yi
ID: 2811952 • Letter: W
Question
What is the price P today of a $130,000 182-day Canadian T-Bill if its quoted yield is 9.65%?
Answer: $124031.86
Find the dP/di the derivative of the previous result from Problem #4 above, with respect to the quoted yield i. Use this derivative to approximate the change in the price of the T-Bill if the yield were to have decreased by 0.002 (i.e. 0.2%) immediately after the T-Bill was purchased.
What is the price P today of a $130,000 182-day Canadian T-Bill if its quoted yield is 9.65%?
Answer: $124031.86
Find the dP/di the derivative of the previous result from Problem #4 above, with respect to the quoted yield i. Use this derivative to approximate the change in the price of the T-Bill if the yield were to have decreased by 0.002 (i.e. 0.2%) immediately after the T-Bill was purchased.
Explanation / Answer
P=130000/(1+i/182*365)
dP/di=-182/365*130000/(1+i*182/365)^2
At i=9.65%
dP/di=-182/365*130000/(1+9.65%*182/365)^2=-59006.7
Change in Price of bond=-59006.7*(-0.2%)=$118.0134
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.