Suppose that the value of an investment in the stock market has increased at an
ID: 2812264 • Letter: S
Question
Suppose that the value of an investment in the stock market has increased at an average compound rate of about 5% since 1908. It is now 2016.
a. If someone invested $1,000 in 1908, how much would that investment be worth today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Investnment _________________
b. If an investment from 1908 has grown to $1 million, how much was invested in 1908? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Present Value _________________
Explanation / Answer
Answer a.
Amount Invested = $1,000
Period = 108 years
Interest Rate = 5%
Current Value = Amount Invested * (1 + Interest Rate)^Period
Current Value = $1,000 * 1.05^108
Current Value = $1,000 * 194.28725
Current Value = $194,287.25
Answer b.
Current Value = $1,000,000
Period = 108 years
Interest Rate = 5%
Current Value = Amount Invested * (1 + Interest Rate)^Period
$1,000,000 = Amount Invested * 1.05^108
$1,000,000 = Amount Invested * 194.28725
Amount Invested = $5,147.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.