4. 200 points The mean age at which men in the United States marry for the first
ID: 2923046 • Letter: 4
Question
4. 200 points The mean age at which men in the United States marry for the first time follows the normal distribution with a mean of 24.2 years. The standard deviation of the distribution is 2.8 years. For a random sample of 64 men, what is the likelihood that the age at which they were married for the first time is less than 24.4 years? (Round z value to 2 decimal places. Round your answer to 4 decimal places.) Probability References e Book & Resources Worksheet Difficulty: 2 Intermediate CheckExplanation / Answer
4) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =2.8/(64)1/2 =0.35
therefore probability P(Xbar<24.4)=P(Z<(24.4-24.2)/0.35)=P(Z<0.5714)=0.7161
2)a) different possible samples =6*5=30
c) mean of the sample mean =84
population mean =84
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.