Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following hypothesis test: H0: 50 Ha: > 50 A sample of 70 is used a

ID: 2934879 • Letter: C

Question

Consider the following hypothesis test:

H0: 50

Ha: > 50

A sample of 70 is used and the population standard deviation is 8. Use the critical value approach to state your conclusion for each of the following sample results. Use = .05.

a. With x = 52.5, what is the value of the test statistic (to 2 decimals)?


Can it be concluded that the population mean is greater than 50?
- Select your answer -YesNoItem 2

b. With x = 51, what is the value of the test statistic (to 2 decimals)?


Can it be concluded that the population mean is greater than 50?
- Select your answer -YesNoItem 4

c. With x = 51.8, what is the value of the test statistic (to 2 decimals)?


Can it be concluded that the population mean is greater than 50?
- Select your answer -YesNoItem 6

Explanation / Answer

solution=

A sample of 70 is used and the population standard deviation is 8. Use the critical value approach to state your conclusion for each of the following sample results. Use a=.05
---------
Consider the hypothesis test:
H o: u <= 50
H a: u > 50
A. X bar = 52.5
z(52.5) = (52.5-50)/[8/sqrt(70)] = 2.6146
p-value = P(z > 2.6146) =
0.9955

B. x bar = 51

z(51) = (51-50)/[8/sqrt(70)] = 1.0458
p-value = P(z > 1.0458) =
0.8522

===============================
C. x bar = 51.8

z(51.8) = (51.8-50)/[8/sqrt(70)] = 1.8825

p-value = P(z > 1.8825) = 0.9701

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote