Consider the following hypothesis test: H0: 50 Ha: > 50 A sample of 60 is used a
ID: 3171778 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test: H0: 50 Ha: > 50 A sample of 60 is used and the population standard deviation is 6. Use the critical value approach to state your conclusion for each of the following sample results. Use = .05.
a. With x = 52.5, what is the value of the test statistic (to 2 decimals)?
Can it be concluded that the population mean is greater than 50?
b. With x = 51, what is the value of the test statistic (to 2 decimals)?
Can it be concluded that the population mean is greater than 50?
c. With x = 51.8, what is the value of the test statistic (to 2 decimals)?
Can it be concluded that the population mean is greater than 50?
Explanation / Answer
here as sample size is higher we will use zstat.
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.7746
and for 0.05 level and one tail test z critical =1.6445
a) for x=52,5
test stat z=(X-mean)/std error =(52.5-50)/0.7746 =3.227
as zstat is higher then critical value ; it can be concluded that population mean is greater then 50
b) for x=51
test stat z=(X-mean)/std error =(51-50)/0.7746 =1.291
as zstat is lower then critical value ; it can not be concluded that population mean is greater then 50
c) for x=51.8
test stat z=(X-mean)/std error =(51.8-50)/0.7746 =2.324
as zstat is higher then critical value ; it can be concluded that population mean is greater then 50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.