Two circular loops are centered on the x-axis parallel to the yz-plane. The smal
ID: 2984808 • Letter: T
Question
Two circular loops are centered on the x-axis parallel to the yz-plane. The smaller loop is stationary with radius r = 0.014 m, and resistance R = 0.003 Ohms. The larger loop has radius, s = 0.14 m, carries current I = 1.5 A, and moves towards the smaller loop with speed v = 200 m/s. Find the current induced in the smaller loop when the larger loop is x = 0.9 m away. What is the direction of current through the smaller loop compared to the direction of current in the larger loop? Is it in the same or the opposite direction?
Answer: 3.27*10^-6Â
Explanation / Answer
magnetic field(B)=k/4*pi [2*pi*R^2*current/(z^2+R^2)^3/2] {R is radius of loop and Z is distance along axis}
induced emf=B*length*velocity
current=induced emf/resistsnce
direction of current is such that it produces magnetic field opposite to initial magnetic field
so,it is opposite to that of initial loop.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.